Yoğurtlu Semiz Otu

Yoğurtlu Semiz Otu

Yoğurtlu Semiz Otu


Yoğurtlu Semiz Otu
Semizotu sağlık açısından son derece yararlı sebzeler arasında yer alır. Genellikle yoğurtla birlikte tüketilen semizotu, çorba ve buna benzer yemeklerde de kullanılmaktadır. Özellikle yoğurtlu semizotu için düşünüldüğünde hem yoğurdun hem de semizotunun faydaları bir araya gelmekte ve ortaya hem lezzet hem de sağlık yönünden etkili bir salata çıkmaktadır. Omega 3 ve lif yönünden zengin olması sayesinde severek yenilmekte ve yoğurtlu semizotu salatası ilgi görmektedir. Salata tarifi şu şekildedir:

Gerekli Malzemeler

Yarım kilo semizotu

1 buçuk su bardağı süzme yoğurt

1 tane salatalık

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 diş sarımsak

2 yemek kaşığı mayonez

Tuz, kırmızı pul biber

Yoğurtlu Semizotu Hazırlanışı

Yoğurtlu semizotu yaparken ilk olarak semizotu güzelce ayıklanır, sapları ayrılır. Daha sonra iyice yıkanarak orta büyüklükte doğranır. Salatalık kabuğu soyulmamış şekilde salatanın içine koyulmak üzere ince ince dilimlenir. Ardından yoğurt ile mayonez ayrı bir kasenin içine koyularak karıştırılır.

Sarımsakların kabuğu soyularak ister rendelenir istenirse havanda dövülür. Hangi yöntemin tercih edileceği size kalmıştır.

Yoğurtlu mayonez karışımına sarımsak ve tuz ilave edilir ve semizotunun üzerine dökülür. Semizotu ve salatalık hazırlanan karışım ile iyice harmanlanır. Yoğurt her yerine eşit şekilde dağıldıktan sonra yoğurtlu semizotu bir tabağa alınarak servis yapılır. Servis esnasında göze daha güzel görünmesini sağlamak adına salatanın üzerine kırmızı pul biber dökülür. Bunun yanı sıra isteye bağlı olarak nane, dereotu ve buna benzer sebzeler de kullanılabilir.

Semizotu yaparken yoğurdun fazla sulu olmamasına ve tatlı olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede hazırlanan yoğurtlu semizotu daha lezzetli olmaktadır.

Yoğurtlu semizotu salata ve meze olarak kullanılabileceği gibi sıcak günlerde serinlemek amacıyla da yaygın biçimde tüketilmektedir. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!