Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi


Hünkar Beğendi
Osmanlı saray mutfağına ait olan Hünkar beğendi, saraydaki Hünkar’ı memnun etmek için yapılan çeşitli yemeklerden bir tanesidir. O kadar farklı yemek arasından Hünkar tarafından beğenilmesi üzerine bu ismi almıştır. Hünkar beğendi tariflerine bakıldığında geleneksel yöntem ve değişik yöntem olmak üzere iki tür tarifi vardır. Biz geleneksel yöntemin tarifini vereceğiz.

Malzemeler

500 gram koyun eti

2 çorba kaşığı tereyağı

2 tane soğan

1 kaşık sirke

2 tane domates

2 buçuk su bardağı sıcak su

5 tane patlıcan

1 buçuk çorba kaşığı un

1 buçuk su bardağı süt

2 kaşık rendelenmiş kaşar peyniri

Tuz ve kekik

Yemeğin Hazırlanışı

Önce koyun eti tencereye alınarak suyunu çekene kadar iyice pişirilir. Soğanlar küçük küçük kesilerek içerisine eklenir ve üzerine tereyağı koyulur. Bu malzemeler yaklaşık üç dakika daha kavrulduktan sonra bir çorba kaşığı sirke ilave edilir. Daha sonra rendelenmiş olan domates, kekik, tuz ve sıcak su eklenerek etlerle birlikte hepsi iyice pişirilir.

Kenara duran beş tane patlıcan güzelce közlenir. Ardından kabukları soyulur ve limonlu suyun içine bırakılır. Bu suyun içerisinde beş dakika bekletildikten sonra suyu süzülerek ince olacak şekilde kıyılır.

Geriye kalan tereyağı tavanın içerisine koyularak eritilir ve üzerine un ilave edilerek kavrulur. Un sararmaya başlayınca üzerine süt dökülür ve koyulaşana kadar ateşin üzerinde tutulur. Daha sonra üzerine ince kıyılmış olan patlıcan, kaşar peyniri ve tuz eklenerek iyice karıştırılır. Servis tabağına alınan bu karışımın üzerine etler koyularak servis yapılır.

Hünkar beğendi yapılırken tereyağı yerine zeytinyağı da kullanılabilir. Etlerin yumuşak olması önem taşıdığından dolayı önceden marina edilmesi tavsiye edilir. Bu sayede daha leziz hünkar beğendi elde edilir.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi

Saraylardan günümüze taşınan bir lezzet,Hünkar Beğendiyi mutlaka denemenizi öneriyoruz.