Metrelik Kebap

Metrelik Kebap

Metrelik Kebap


Metrelik Kebap
Kebap denilince birçok insanın iştahı açılır. Hele de yanında soğuk mezeler ile yendiğinde lezzetine diyecek yoktur. Kimsenin hayır diyemeyeceği bir lezzet olan kebaplar içerisinde en fazla ilgiyi metrelik kebap görmektedir. Önce göze hitap eden bu kebap türü yenildiğinde ağızlarda muhteşem bir tat bırakmaktadır. Adana ilimize özgü metrelik kebap tarifi şu şekildedir:

Malzemeler

700 gram dana kıyma

300 gram kuzu kıyma

1 diş sarımsak

2 tane soğan

1 çay kaşığı pul biber ve karabiber

1 yemek kaşığı acı biber salçası

Yarım demet maydanoz

Kebap Yapılışı

Soğanlar soyularak küp küp doğranır ve derin bir kabın içine koyulur. Ardından sarımsaklar soyularak ezilir ve soğanların içine ilave edilir. Hem dana hem de kuzu kıyma soğan sarımsak karışımının içine eklenerek iyice harmanlanması sağlanır. Daha sonra kıymalı karışıma pul biber, acı biber salçası ve karabiber de eklenir. Maydanozlar ince ince kıyılır ve zeytinyağı ile birlikte kıyma karışımına dahil edilir. Kıyma harcı içine koyulan tüm malzemelerle birlikte iyice karıştırılarak dinlenmesi için iki üç saatliğine buzdolabına bırakılır.

Daha lezzetli olması açısından ızgara teli kuyruk yağı ile yağlanır. Daha sonra dolapta bekletilmiş olan kebap harcı ince şişlere uzun uzun geçirilir. Uzun şiş fırın teline dikkatlice yerleştirilir ve fırının fansız programı ayarlanarak pişmeye bırakılır. Pişme süresi yaklaşık yirmi beş dakikadır. Piştikten sonra sıcak olarak servis edilir.

Kebap yanında genellikle ızgara domates, biber, soğan da yenildiğinden dolayı şişlerin yanına bu sebzeler de eklenebilir. Bunun yanı sıra kebabın pişme vaktine yakın üzerine lavaş ekmek koyulması yağı çekecek ve kebap daha lezzetli hale gelecektir. Ayrıca kebaptan akacak olan yağlar için ızgara telinin altına tepsi koyulması tavsiye edilir.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!