Acılı Ezme

Acılı Ezme

Acılı Ezme


Acılı Ezme
Kullanım alanı oldukça geniş olan acılı ezme mutfaklarda vazgeçilmez yiyecekler arasında yer almaktadır. Kahvaltıda, yemeklerin yanında yenebileceği gibi ekmek üstüne sürülebilir ya da makarna sosu olarak da kullanılabilir. İçerisinde çeşitli baharatların bulunması acılı ezmenin lezzetini artırmaktadır. Soğuk olarak tüketilen acılı meze günün her saatinde yenebilme özelliğine sahiptir. Bu eşsiz lezzetin tarifi şöyledir:

Gerekli Malzemeler

3 adet soğan

3-4 adet yeşil biber

2 adet kırmızı biber

İki tutam maydanoz

1 tutam nane( taze olursa daha iyi)

3 adet domates

2 diş sarımsak

1 yemek kaşığı salça

1 adet limon (suyu kullanılacak)

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber, kimyon, sumak, kırmızı biber, nar ekşisi

Acılı Ezme Yapılışı

Öncelikle soğan, kırmızı biber, yeşil biber, nane ve maydanoz küçük olacak şekilde doğranır. Daha sonra rondodan geçirilir ancak çok fazla incelmemesine dikkat edilir. Çünkü aşırı çekilmiş haliyle ezme güzelliğini yitirmektedir. Daha sonra çekilmiş malzemeler ayrı bir kaba alınır. Üzerine iki dış sarımsak rendelenir. Ardında üç tane domates ince ince doğranarak karışıma ilave edilir.

Bazıları domatesi rondodan geçirmeyi tercih etmektedir. Ancak bu durumda domates fazla sulanabilir. Fazla su, servis esnasında dökülür. Bu nedenle doğramak daha iyi olmaktadır.

Geriye kalan malzemeler yani salça, zeytinyağı, tuz, karabiber, kırmızı biber, nar ekşisi, sumak, kimyon ve limon suyu eklenerek elle iyice karıştırılır. Bu malzemelerin miktarı damak zevkine göre ayarlanır. Tüm malzemeler iyice harmanlandıktan sonra acılı ezme soğuk olarak servis yapılır.

Acılı ezme, özellikle baharatları ve biberi seven kişilerce sofralardan eksik edilmemektedir. Her yemeğin yanında yenebilme özelliğine sahip olan acılı ezme uzun süre buzdolabında ya da serin bir yerde muhafaza edilebilir. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!