Peynir Tabağı

Peynir Tabağı

Peynir Tabağı


Peynir Tabağı
Bilindiği üzere peynir insan vücudu açısından son derece faydalı besinler arasında yer alır. İçerisinde bol miktarda bulunan protein sayesinde sofralarda sıklıkla tercih edilir. Gerek kahvaltılarda gerekse akşam yemeklerinde ekstra atıştırmalık olarak yenilir. Peynir tabağı hazırlamak ilk etapta basit bir olaymış gibi görünse de tabak içinde kullanılacak peynir türleri ve bunların sunum şekli önem taşımaktadır.

Göze güzel görünen bir peynir tabağı şu şekilde hazırlanır: 
Gerekli Malzemeler:
Bergama Tulum peyniri 
Tulum peyniri 
Keçi peyniri 
Kars gravyeri 
Ezine peyniri 
Çörek Otlu peynir 
İsli Çerkez peyniri 
Kaşar peyniri 
Biberli sepet peyniri 
Örgü peyniri
Dil peyniri 

Servis İçin:
Salkım üzüm, kuru incir, taze nane, biberiye, kuru kayısı Kurutulmuş et, biberli rozbif, tuzlu fıstık, kuru üzüm 

Peynir Tabağı Hazırlanışı: 
Peynir tabağı hazırlarken hangi tür peynirlerin tercih edileceği zevke bağlı bir durumdur. Burada önemli olan nokta bu peynirlerin nasıl sunulacağı konusunda yeterli bilgiye sahip olmaktır. Bunun için çevrede yer alan peynir tabağı örnekleri gözden geçirilebilir. 

Tarifte verilen peynirlerin hangi miktarlarda kullanılacağı tercih edilecek olan tabağın büyüklüğüne göre değişir. Büyük tabaklar için daha büyük dilimler kesilir. Genellikle peynir tabağı hazırlarken bambu sunum tabakları tercih edilir. Bu sayede peynirler daha hoş ve iştah açıcı görünür. 

Peynirler dilimlenerek servise hazır hale getirildikten sonra tabağa renk katacak bazı kuruyemişler kullanılır. Peynirler tabağa yerleştirilirken her peyniri dip dibe koymak yerine aralarına çeşitli kuruyemişler yerleştirmek daha hoş bir tabak hazırlanmasını sağlar. Örneğin kaşar peynirinin yanına koyulacak kuru üzüm ya da kuru incir ile leziz bir görüntüye ulaşılır. Üzerine koyulacak taze nane ise hem tabağa renk vermekte hem de kokusu ile iştah açmaktadır.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Peynir Tabağı

Peynir Tabağı

Peynir Tabağı özellikle aroması nedeniyle tadılmasını önerdiğimiz mezelerimizdendir.