Yeşil Salata

Yeşil Salata

Yeşil Salata


Yeşil Salata
Günlük hayatta sofralarda sıklıkla tercih edilen salata yemeklerin yanına ek olarak yenebileceği gibi içerisine çeşitli malzemelerin eklenmesi ile öğünlerde tek başına da tüketilmektedir. Salatasız yaşayamam diyen pek çok kişi olmakla birlikte bu salatalara koyulan soslar farklılık göstermektedir. Hatta salatanın sırrının içinde kullanılan sos malzemelerinde saklı olduğu söylenmektedir. Özellikle mevsim yeşillikleri ile hazırlanan yeşil salata eşsiz bir lezzete sahiptir. Yeşil salata tarifi şöyledir:

Salata için gerekli malzemeler

1 demet marul

Yarım demet roka

1 demet taze yeşil soğan

5 sap nane

Yarım demet maydanoz

4 tane yeşil biber

1 tane orta boy salatalık

1 tane limon suyu

Yarım çay bardağı zeytinyağı

6 tane yeşil ya da siyah zeytin

Tuz

Yapılışı

Öncelikle salata için kullanılacak olan sebzeler dikkatli biçimde yıkanarak yemeye hazır hale getirilir. Marul ve roka yaprak yaprak ayıklanır. Taze soğan temizlenerek köklerinden ve kart yapraklarından arındırılır. Sirkeli su yapılarak nane, maydanoz, salatalık ve yeşil biber yıkanır. Ardından iki kez de normal su ile yıkanan bu sebzeler süzülmesi için bir kenara bırakılır.

Salatanın sosunu hazırlamak için zeytinyağı, tuz ve limon suyu iyice karıştırılır. Salata için kullanılacak olan domates, salatalık, nane ve buna benzer tüm yeşillikler istenilen biçimde doğranarak salata için hazır hale getirilir. Ardından tüm malzemeler karıştırılarak üzerine salata sosu dökülür.

Tüm malzemelerin iyice karışması sonucu yeşil salata elde edilir ve bir kaba alınarak üzeri zeytin ile süslenip servis yapılır. İsteğe bağlı olarak farklı malzemeler ile de süslemek mümkündür.

Hem kolay hem de pratik olan yeşil salata tarifi, sağlık yönünden de faydalıdır. Genellikle balık tarzı yemekler ile birlikte iyi bir ikili olmaktadır. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Yeşil Salata

Yeşil Salata

Yeşil Salatada kullandığımız taze sebzelerin aromaları özel soslarla buluşunca doyumsuz tat oluşturdu.