Yaprak Sarma

Yaprak Sarma

Yaprak Sarma


Yaprak Sarma
Yapılışı büyük özen isteyen ancak lezzet bakımından her şeyi arka planda bırakan yaprak sarma birçok kişi tarafından severek yenir. Yaprak sarma yapılırken ana malzeme olarak pirinç ya da bulgur kullanılırken bunlara ilave edilen çeşitli baharatlarla sarmanın iç harcı hazırlanır. Yaprak sarmayı ince sarmak önemli bir yetenektir. İnce sarılan sarmalar hem göze hitap etmekte hem de lezzet bakımından daha tatlı olmaktadır. Zeytinyağı ile hazırlanan yaprak sarma tarifi şöyledir:

Malzemeler

300 gram asma yaprağı

1 tane limon

4 yemek kaşığı zeytinyağı

1 su bardağı sıcak su

İç harcı için;

6 yemek kaşığı zeytinyağı

3 tane orta boy soğan

1 buçuk su bardağı pirinç

1 su bardağı sıcak su

1 yemek kaşığı dolmalık fıstık ve kuş üzümü

1 çay kaşığı karabiber ve yenibahar

Yarım çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı tuz

1 tane kesme şeker

Hazırlanışı

Sarmaya başlarken önce iç harcı hazırlanır. Bunun için soğanlar küçük doğranarak zeytinyağı ile kavrulur. Pirinçler ılık suda yaklaşık beş dakika bekletilir ve ardından soğanlara eklenerek hafif renk değiştirene kadar sotelenir. Kavrulma işleminin ardından dolmalık fıstık, kuş üzümü, tarçın, karabiber, yenibahar, tuz ve kesme şeker ilave edilir. Üzerine sıcak su dökülerek kısık ateşte yaklaşık beş dakika kadar pişirilir.

İç harcı hazırlandıktan sonra asma yaprakları açılır. Damarlı kısmın üstte olması gerekir. Ardından hazırlanan iç harcı asma yaprağının ortasına bir tatlı kaşığı koyulur. Yaprağın geniş kısımları içe kıvrılır, sonra uç kısma doğru ince olacak şekilde asma yaprağı yuvarlanarak sarılır. Sarılan asma yaprakları daha önce hazırlanmış olan tencereye dikkatlice dizilir. Hepsi dizildikten sonra üzerine su ve zeytinyağı koyularak yaprak sarmaları pişirilir. İsteğe bağlı olarak soğuk ya da ılık servis yapılır.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Yaprak Sarma

Yaprak Sarma

Yaprak Sarmayı restoranımızda tatmanız için, çok ama çok neden bulacaksınız.