Tavuk Kanat

Tavuk Kanat

Tavuk Kanat


Tavuk Kanat
Tadına doyum olmayan tavuk kanat fırında yapılabileceği gibi ızgarada da pişirilir. Her iki şekilde de mükemmel bir lezzete sahip kanatlar sevdiğiniz kişilerle bir arada yenebilecek güzel bir akşam yemeği olabilir. Kalabalık ortamlarda genellikle ızgara şeklinde yapılması tercih edilir. Lezzetli bir soslu tavuk kanat tarifi şu şekildedir:

Gerekli Malzemeler

1 kilogram tavuk kanat

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Yarım çay bardağı limon suyu

Yarım çay bardağı taze sıkılmış portakal suyu

1 yemek kaşığı dağ kekiği

Yarım çay kaşığı toz kırmızı biber

Yarım çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

Tavuk Kanat Yapılışı

Önce tavuk kanatlar bol su ile yıkanır ve kağıt havlu ile yıkanır. Ardından karıştırma kabına alınan tavuk kanatların sosu hazırlanır.

Taze sıkılmış portakal ve limon suyu, zeytinyağı, dağ kekiği, toz kırmızı biber, tuz, taze çekilmiş karabiber tavuk kanatın üzerine ilave edilerek iyice karıştırılır. Bu esnada bütün malzemelerin iyice birbiri ile özdeşleşmesi sağlanır.

Tavuk kanat sosu hazırlanırken isteğe bağlı olarak farklı baharatlar da ilave edilebilir.

Sosu ile bir bütün hale gelen tavuk kanatlar fırın tepsisine yerleştirilir. Fazla üst üste gelmemesine özen gösterilir. Aksi takdirde aşırı kızarabilir.

Daha önce ısıtılmış olan 180 derecelik fırına koyulan tavuk kanatlar yaklaşık kırk beş dakika pişirilir. Piştiğinden emin olunduktan sonra fırından alınarak sıcak olacak şekilde servis yapılır.

Tavuk kanat yaparken arzuya göre fırın tepsisine önceden küçük olacak şekilde doğranmış patatesler de eklenebilir. Tavuk ile patates birbirinde çok yakıştığından dolayı ortaya hoş bir yemek çıkmaktadır. Tavuğun sosu ile birleşen patates yemeğe farklı bir lezzet katmaktadır.

Tavuk kanat fırında pişirmenin yanı sıra kızartma olarak da yapılır. Bunun için ekstra un kullanılır. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!