Patlıcan Dolma

Patlıcan Dolma

Patlıcan Dolma


Patlıcan Dolma
Dolmalar birçok yemeğin yanına eşlik edebilme özelliğine sahiptir. Farklı malzemelerle yapılan bu yemek türü patlıcan ile de hazırlanabilir. Dolma için tercih edilecek patlıcan taze olabileceği gibi kuru da olabilir. İki tür dolma da genel olarak etle yapılır ve sıcak şekilde servis edilir. Vereceğimiz patlıcan dolma tarifimizde taze patlıcanlardan yararlanacağız. Aynı tarif benzer malzemelerle kuru patlıcan ile de yapılabilir.

Gerekli Malzemeler

5 tane patlıcan (orta boy)

1 su bardağı pirinç

200 gram kıyma

1 tane kuru soğan

Yarım tatlı kaşığı domates ve biber salçası

2 diş sarımsak

Yarım demet maydanoz

1 yemek kaşığı nar ekşisi

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

Yarım çay kaşığı karabiber

Sos için;

Yarım çay bardağı zeytinyağı

2 su bardağı sıcak su

2 diş sarımsak

Patlıcan dolma yapılışı

Patlıcanların uç kısımları çıkarılarak ikiye bölünür. Burada kullanılacak patlıcanlar orta boy ve tombul olmalıdır. Tencerede daha rahat durması için patlıcanların alt kısmı düz hale getirilir ve harcını koyabilmek için patlıcanların içi oyulur.

Dolma harcını hazırlamak için soğanlar ince doğranır. Aynı işlem sarımsak ve maydanoz için de yapılır. Daha sona pirinç iyice yıkanarak derin bir kaba koyulur. Ardından içerisine kıyma, zeytinyağı, domates ve biber salçası, soğan, sarımsak, maydanoz, tuz, nar ekşisi eklenir. Hepsi birbiriyle iyice karıştırılıp dolma harcı elde edilir.

İçi oyulan patlıcanlar alınarak içerisine hazırlanan dolma harcından bir miktar koyulur. Pirinçlerin iyice pişmesi için üst kısımda biraz boşluk olması gerekir. Fırın kabına dizilen doldurulmuş patlıcanların üzerine zeytinyağı gezdirilir. Ardından kabın içine patlıcanların yarısına kadar su eklenir ve pişmeye bırakılır. 200 derece fırında yaklaşık yarım saat pişen patlıcan dolmalar sıcak olarak servis yapılır.  

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Patlıcan Dolma

Patlıcan Dolma

Patlıcan Dolmanın lezzetini özel olmasının nedeni yörelerinden temin edilmesinden gelir.