Pastırmalı Humus

Pastırmalı Humus

Pastırmalı Humus


Pastırmalı Humus
Genellikle meze olarak tüketilen humus, atıştırmalık ya da kahvaltılık olarak da yenir. Humusu başlı başına bir öğün olarak yiyen insanlar da vardır. Özellikle pide, salatalık ve domates ile birlikte yaygın olarak tüketilir. Bu mükemmel lezzet pastırma ile bir araya geldiğinde ise ortaya tadı damağınızda bırakacak bir meze çıkmaktadır. Pastırmalı humus tarifi şöyledir:

Malzemeler

3 su bardağı nohut

2 yemek kaşığı tahin

1 yemek kaşığı zeytinyağı

2 limonun suyu

3 diş sarımsak

4 dilim pastırma

Yarım çay kaşığı tuz

Yarım çay kaşığı kimyon

Tereyağı

Humus Yapılışı

Nohutlar bir gece önceden suda bekletilerek yumuşatılır. Humus yapılırken bu nohutlar alınarak suyu süzülür ve yıkanır. Tencereye alınarak nohutların üzerini bir iki parmak geçecek şekilde su ilave edilerek haşlanır. Haşlanan nohutlar daha sonra püre haline getirilir. Bunun için çatal ya da doğrayıcıdan yardım alınabilir.

Sarımsaklar soyularak rendelenir. Hazırlanan nohut püresinin içine eklenerek bunun üzerine tahin, zeytinyağı, limon suyu ve tuz da ilave edilir ve malzemelerin hepsi iyice karıştırılır.

Yapılan humus bir tabağa alınarak düzlenir. Daha sonra her bir pastırmanın içerisine bir miktar humus koyularak sarılır ve zemin hale getirilen humusun üzerine dizilir. Daha sonra zeytinyağı, tereyağı ve kırmızı biber ocakta karıştırılarak, yapılan humusun üzerine gezdirilir. Bu şekilde humusun hem görüntüsü hem de lezzeti dikkat çekici olmaktadır.

Humus yaparken önemli bir püf nokta pişirme kısmı içindir. Buna göre nohutlar haşlandıktan sonra kabukları soyulursa daha pürüzsüz bir püre elde edilir. Böylelikle yerken ağza takılan kabuklar ortadan kaldırılmış olur. Servis için verilecek önemli bir püf nokta ise humusu pastırmaya sarmadan önce sirkede ıslatmaktır. Böylece daha kolay sarılır. İstenirse sarılmadan da direk koyulaak servis edilebilir. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!