Külbastı

Külbastı

Külbastı


Külbastı
Külbastı için kullanılacak en iyi et kuzu etidir. Kuzu eti, kırmızı etler arasında en lezzetli ve sağlıklı et türü olarak bilinir. Özellikle bahar mevsiminde tüketilen kuzu etinin daha lezzetli ve taze olduğu söylenir. Bunun yanı sıra kuzu etinin pişirmesinin zor olduğu yönünde bir düşünce hakimdir. Ancak önceden marine edildiği takdirde kısa süre içerisinde piştiği görülür. Bu eşsiz kuzu eti ile hazırlanan külbastı tarifi şöyledir:

Malzemeler

Yarım kilo kuzu külbastı eti

2 çay bardağı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı kuru kekik

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı

Zeytinyağı derin bir tencereye alınarak içerisine sarımsaklar rendelenir ve baharatlar ilave edilir. Böylece elde edilen marine kuzu etleri ile bir araya getirilerek etin her yerine bulaşması sağlanır. Bunun için elle güzelce yoğrulur. Ardından etin bulunduğu kabın ağzı streç film ile sarılarak yaklaşık iki saat boyunca buzdolabında bekletilir. Bu işlemin amacı etlerin daha iyi pişmesini sağlamak ve onları lezzetli hale getirmektir.

Etler marine edildikten sonra önceden ısıtılmış olan tavaya koyulur ve birkaç saniyede bir çevrilerek etler pişirilir. Orta pişmiş olarak bırakılabileceği gibi isteğe bağlı olarak kuzu etleri fazla da pişirilebilir.

Pişirilmiş olan etler çelik bir tencerenin içerisine koyulur. Daha sonra yaklaşık beş dakika kadar etler dinlenmeye bırakılır. Bu esnada domatesler ve biberler ikiye bölünerek döküm bir tavada közlenir.

Hazırlanan köz biber ve domatesler etler ile bir araya getirilerek servis tabağına alınır, sıcak olarak servis edilir. Servis esnasında tabağın bir kenarına isteğe bağlı olarak pirinç pilavı da koyulabilir. Böylece külbastı hem göze güzel görünmekte hem de daha doyurucu olmaktadır. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!