Kazandibi

Kazandibi

Kazandibi


Kazandibi
Ağır tatlıları sevmeyen kişiler için sütlü tatlılar iyi bir seçenek olmaktadır. Sütlü tatlılar içerisinde de en çok beğenilen tariflerin başında kazandibi gelmektedir. Süt ve ek malzemeler ile hazırlanan kazandibi ölçülere uygun olarak yapıldığı takdirde ortaya güzel bir lezzet çıkmaktadır. Bu göre evde yapılacak güzel bir kazandibi tarifi şu şekildedir:

Gerekli Malzemeler

6 su bardağı süt

3 yemek kaşığı pirinç unu (tepeleme)

3 yemek kaşığı mısır nişastası (tepeleme)

1 su bardağı toz şeker

1 yemek kaşığı tereyağı

2 tatlı kaşığı pudra şekeri

1 buçuk tatlı kaşığı tarçın (içi ve üzeri için)

Hazırlanışı

Derin bir tencerenin içerisine süt, mısır nişastası, toz şeker ve pirinç unu koyulur. Çırpma teli ile karıştırılarak pürüzsüz bir görünüme kavuşması sağlanır. Daha sonra ocak açılarak kısık ateşte pişirilir. Pişirme esnasında karışım sürekli karıştırılır. Kaynamaya başlayınca içerisine bir yemek kaşığı tereyağı eklenerek kendi sıcağıyla erimesi sağlanır.

Pürüzsüz olduğundan emin olmak için kazandibi karışımı tekrar blenderdan geçirilir.

Kazandibinin yanık olan kısmı için tepsi ocağın üzerine alınır ve içerisine pudra şekeri, hazırlanan muhallebiden bir kepçe ve tarçın koyularak tepsinin her yerine eşit bir şekilde dağıtılır. Tepsinin her yeri ocağın üzerinde çevrilerek içindeki karışımın kızarması sağlanır. İşlem tamamlandığında geriye kalan muhallebinin tamamı tepsiye dökülür. Daha sonra kazandibi, kıvamlı hale gelmesi amacıyla buzdolabında bekletilir.

Servis için kazandibi ince ve uzun dilimler halinde kesilir. Ardından rulo şeklinde sarılarak altta yakılan kısım üste çıkar ve farklı bir görüntü elde edilir. Kıvırma işlemi için spatula kullanılabilir. Rulo hale getirilen tatlılar servis tabağına alınarak yemeye hazır hale gelir. İsteğe bağlı olarak servis esnasında tatlının yanına top dondurma da koyulabilir.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Kazandibi

Kazandibi

Kazandibinin hafif tadı damağınızdaki aromasıyla sizi geçmişe götürecek.