Katmer

Katmer

Katmer


Katmer
Gaziantep yöresine ait olan ve severek yenilen tatlardan biri olan katmer sıcak olarak tüketilir. Bu sayede lezzeti ağızlarda iz bırakmaktadır. Tarifine birçok yerde rastlanan katmer, ölçüsüne uyulduğu takdirde kolaylıkla yapılabilir. Genellikle evde bulunan malzemeler ile yapılan bu tarif kısa süre içersinde pişer.

Malzemeler

Hamur için;

1 kilogram un

2 buçuk su bardağı su

1 yemek kaşığı tuz

Kaymak için;

1 litre süt

120 gram irmik

İçi için,

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı çekilmiş boz Antep fıstığı

2 yemek kaşığı tereyağı (pişirmek için)

Katmer yapılışı

Önce hamur yapmak için tezgaha un serilir ve tuz ile azar azar su ilave edilerek yoğrulur. Hamur kıvamına gelinceye kadar bu işleme devam edilir. Hazırlanan hamur altı parçaya ayrılır ve yaklaşık on iki saat boyunca ayçiçeği yağı içinde bekletilir. Yağın miktarı hamur toplarının yarısına kadar gelecek şekilde ayarlanır.

Katmerin kaymağı için süt ve irmik karıştırılarak kısık ateşte kaynayana kadar pişirilir. Lapa bir kıvam oluncaya dek kaynatılır.

Oda sıcaklığında bekletilen hamurlar alınarak baklava yufkası gibi ince olacak şekilde merdane ile birlikte açılır. Hamurların kalın olmaması tat bakımından önem taşır. İnce olarak açılan hamur dikdörtgen şeklinde olacak halde katlanır. Daha sonra üzerine toz şeker, kaymak ve çekilmiş boz Antep fıstığı koyulur. Ardından kare olacak şekilde ikiye katlanan hamur tereyağı ile yağlanan fırın tepsisine dizilir.

Önceden ısıtılmış olan fırına katmerler koyularak ortalama 200 derecede yaklaşık altı dakika kadar pişirilir. Piştikten sonra servis tabağına alınarak üzerine Antep fıstığı serpilir. İstenirse yanına bir top dondurma ile de servis edilebilir. Dondurma olarak sade dondurma tercih edilmesi katmerin lezzetini artırır. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Katmer

Katmer

Orta Asyadan günümüze uzanmış bir tat; Katmer, mutlaka tatmalısınız.