Kadayıf

Kadayıf

Kadayıf


Kadayıf
Geçmişten günümüze severek yenilen şerbetli tatlılar arasında olan kadayıf, yemeklerden sonra sofralarda yerini almaktadır. Tel tel olması, çıtır olacak şekilde pişirilmesi, iştah açıcı görüntüsü ile şerbetli tatlılar arasında ilk akla gelen tatlılardan biri olma özelliğine sahiptir. Özellikle ramazan aylarında iftardan sonra herkesin severek yediği bir tatlı türü olarak tüketilir. Nar gibi kızarmış kadayıf tarifi şu şekildedir:

Gerekli Malzemeler

400 gram tel kadayıf

200 gram tereyağı

1 su bardağı çekilmiş ceviz içi

Şerbeti için;

2 buçuk su bardağı toz şeker

2 buçuk su bardağı soğuk su1

Birkaç damla limon suyu

Yapılışı

Kadayıf yaparken önce şerbet hazırlanarak bir kenara bırakılır. Bunun için toz şeker ve su bir tencereye koyularak orta ateşte karıştırılarak pişirilir. Yaklaşık on beş dakika kaynayan şerbetin içine limon suyu eklenir ve biraz daha kaynadıktan sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.

Kadayıfı yapmak için tel kadayıf geniş bir tepsiye koyularak tel tel hale gelmesi için ditilir. Bir kenarda tereyağı eritilir ve ardından bir miktarı ile fırın kabı yağlanır. Geriye kalan yağ ise ılıması için bekletilir.

Önceden yağlanan fırın kabına kadayıflar serilir. Serilen kadayıfın üzerine tereyağı gezdirilir ve arasına iri çekilmiş olan ceviz içi serpiştirilir. Ceviz içinin kadayıfın her yerine eşit şekilde dağılmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra geriye kalan kadayıf tekrar ceviz içinin üzerine serilir. Artan tereyağı da tekrar kadayıfın üzerinde gezdirilerek kadayıf pişmeye hazır hale getirilir.

Önceden ısıtılmış olan 200 derece fırında kadayıf ortalama on beş dakika pişirilir. Altının ve üstünün iyi bir şekilde pişmesi önemlidir. Nar gibi kızardıktan sonra kadayıf fırından alınarak, hazırlanan şerbet üzerine dökülür. Şerbeti çektikten sonra dilimlenerek servis edilir.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Kadayıf

Kadayıf

Milli tatlılarımızdan Kadayıfın hafif şerbeti ve bol fıstıklı sunumu sizi şımartacak.