Gavurdağı Salata

Gavurdağı Salata

Gavurdağı Salata


Gavurdağı Salata
Genellikle Gaziantep sofralarında et ile birlikte tüketilen gavurdağı salata kebap soflarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. İnsanlar tarafından en beğenilen tariflerin başında gelen gavurdağı salata tarifi birçok kişi tarafından denenmekte ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Domates, ceviz, zeytinyağı, kuru soğan ve daha birçok malzemenin bir araya gelmesi ile oluşan gavurdağı salatası tarifi şu şekildedir:

Gerekli Malzemeler

4 tane domates

1 tane kuru soğan

1 tane yeşil sivri biber

2 tane salatalık

100 gram ceviz içi

Yarım demet maydanoz

6 yemek kaşığı zeytinyağı

4 yemek kaşığı nar ekşisi

Çay kaşığının uç kısmı kadar tuz

1 tatlı kaşığı sumak

Gavurdağı Salatanın Hazırlanışı:

Önce domatesler iyice yıkanarak kabukları soyulur, küçük küçük doğranır. Aynı şekilde bol suda yıkanan salatalıklar da zar büyüklüğünde parçalara ayrılır.

Salata yaparken malzemelerin küçük doğranması esastır.

Kuru soğan da salatalık ve domates boyuna eş olacak şekilde doğranır. Ardından yeşil sivri biberlerin içerisindeki çekirdekler temizlenerek küp küp kesilir. Daha sonra maydanoz da ince olacak şekilde kıyılır.

Salatanın sosunu hazırlamak için zeytinyağı, sumak, tuz ve nar ekşisi bir araya getirilerek karıştırılır. Ardından hazırlanan salata malzemeleri ile sosu bir araya getirilerek güzelce karıştırılır. Derin bir kaba koyulan gavurdağı salata ceviz içi ile süslenerek servise hazır hale getirilir. İçerisindeki malzemelerin sulanmaması için yapıldıktan hemen sonra servis edilmesi gerekir.

Gavurdağı salata için verilecek püf noktaların başında domatesler gelir. Buna göre seçilecek olan domateslerin olgun ve sulu olması tavsiye edilir. Salataya koyulacak olan domatesin ve salatalıkların kabuklarının soyulup soyulmayacağı tercihe bağlı bir durumdur. Ayrıca salata için hazırlanan sosa limon suyu da ilave edilirse daha lezzetli bir salata olur. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!
Gavurdağı Salata

Gavurdağı Salata

Gavurdağı Salata malzemelerinin tazeliği ve aromasına bayılacaksınız.