Dondurmalı İrmik Helvası

Dondurmalı İrmik Helvası

Dondurmalı İrmik Helvası


Dondurmalı İrmik Helvası
İrmik helvasının muhteşem tadı dondurma ile birleşince ortaya harika bir lezzet çıkmaktadır. Birçok insan bu lezzete hayır diyememekle birlikte çay saatlerinin yanında bu tatlı iyi gitmektedir. Yaparken püf noktalarına dikkat edildiği takdirde başarılı bir dondurmalı irmik helvası elde edilir.

Malzemeler

Yarım kilo irmik

100 gram tereyağı

50 gram çam fıstığı

Şerbeti İçin;

2 su bardağı su

1 buçuk su bardağı toz şeker

Yarım limon(orta boy)

4 top dondurma

Yapılışı

İrmik helvası yapma başlarken önce şerbet yapılır soğumaya bırakılır. Buna göre toz şeker ve su kısık ateşte derin bir tencereye alınarak karıştırılır. Ocakta kısık ateşte yaklaşık kırk beş dakika kadar şerbet kaynatılır.

Yüz gram tereyağı geniş bir tavada eritilir, çam fıstıkları tereyağında kavrulur ve üzerine irmikler ilave edilir. 

İrmikler kısık ateşte sürekli karıştırılarak rengi dönmeye başlayıncaya kadar kavrulur. İrmiğin arzu edilen renge gelmesi yaklaşık yarım saat sürmektedir. İyice kavrulan irmiklerin üzerine yavaş yavaş şerbet ilave edilir ve bir yandan da karıştırmaya devam edilir. Böylelikle irmiğin tüm şerbeti iyice yemesi sağlanır.

Şerbetle buluşturulan irmik dinlenmesi içi bir kenara bırakılır. Bunun için üzerine bir kağıt havlu koyularak tencerenin kapağı kapatılır.

İrmik helvasını servis etmek için top dondurmalardan ve tarçından yararlanılır. Bunun için top dondurmalar kaselerin dibine yerleştirilir. Daha sonra üzerine dinlendirilmiş olan irmik helvası koyularak kase tamamen doldurulur ve üzeri bir kaşık yardımıyla düz hale getirilir. Ardından kaseler servis tabağına ters çevrilerek dondurma üstte kalacak şekilde bir görüntü elde edilir. Dondurmalı irmik helvasının üzerine azar azar tarçın serpiştirilerek servis yapılır. İsteğe bağlı olarak tarçın yerine çekilmiş Antep fıstığı ya da fındık kullanılabilir. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!