Dondurma

Dondurma

Dondurma


Dondurma
Yaz aylarında sıcak havaların bastırması ile birlikte küçükten büyüğe herkesin severek yediği dondurma dışarıdan hazır satın alınmak yerine evde yapılırsa tadından yenmez. Ev yapımı dondurma hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olmaktadır. Özellikle çocuklara ev yapımı dondurma yedirilmesi tavsiye edilmektedir. Peki evde dondurma nasıl yapılır? İşte cevabı…

Gerekli Malzemeler

4 su bardağı taze süt

1 su bardağından az toz şeker

3 tane yumurtanın sarısı

150 gram süt kaymağı

1 tatlı kaşığı vanilya

1 tane limon kabuğu (rendelenmiş)

Yapılışı

Önce süt derin bir tencerede kaynatılır ve ardından süt kaymağı soğuması amacıyla derin dondurucuda bekletilir.

Ilık halde olan süte şeker ilave edilir ve karıştırılır. Ardından vanilya da koyularak kaynama aşamasına gelince ocaktan alınır.

Yumurta sarısı ve kalan toz şeker küçük bir kabın içerisinde köpük hale gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra süt azar azar yumurta sarısının içine ilave edilir. Sütün az az koyulması önemlidir çünkü aksi takdirde yumurta sarıları kesilebilir. Sütün tamamı aynı şekilde kabın içerisine boşaltılır.

Elde edilen karışım ocağa koyulur ve ardından orta ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınan tencere daha çabuk soğuması amacıyla içi soğuk su dolu bir kabın üzerine koyulur.

Daha önceden derin dondurucuya koyulan kaymak, soğuyan sütlü dondurma ile karıştırılır. İçerisine rendelenmiş limon kabuğu da ilave edilir. Ardından elde edilen dondurma karışımı cam bir kaba serilir ve üzeri düzlenir. Bu işlem bittikten sonra buzluğa koyularak soğumaya bırakılır.

Tam kıvamında bir dondurma elde edebilmek için hazırlanan dondurmanın dört ile altı saat aralığında derin dondurucuda bekletilmesi gerekir. İstenilen kıvama gelen dondurma servis kaşıkları yardımıyla kaselere alınarak arzuya göre süslenip servis edilir.  

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!