Dolma

Dolma

Dolma


Dolma

Dolma tariflerine bakıldığında birçok tarifin bulunduğu görülmektedir. Bu tariflerde dolmalar kara lahana, dolma biber, beyaz lahana gibi malzemeler ile yapılmaktadır. Yapılış şekilleri yörelere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle içerisine koyulan baharatlar dolma tariflerini birbirinden ayırmaktadır. Bu sayede farklı bir lezzeti olan dolma, evlerde severek yenilen yemekler arasında yer almaktadır. Bunlar içerisinde en çok yapılan dolma türü zeytinyağlı dolmadır. Lezzet bakımından son derece güzel olan zeytinyağlı dolma tarifi şu şekildedir:


Gerekli Malzemeler


Yarım su bardağından az fazla pirinç


2 adet orta boy soğan


1 çay bardağı zeytinyağı


1 adet domates


1 tatlı kaşığı karabiber


1 çay kaşığı toz şeker


1 çay kaşığı tarçın


Yarım demet maydanoz


1 tatlı kaşığı nane(kuru)


Tuz


Dolma Yapılışı


Önce dolmalık biberler temizlenerek güzelce yıkanır. Temizlerken biberlerin başı çıkarılarak çekirdekleri çıkarılır. Daha sonra soğanlar yemeklik olacak şekilde doğranır. Yarım çay bardağı zeytinyağı bir tencereye koyularak içerisine soğanlar ilave edilir ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Pirinçler yıkanır. Domatesler robottan geçirilir. Ardından pirinç ve domates kavrulmuş olan soğanın üzerine eklenir, birkaç dakika kavrulur. Ardından karabiber, nane, tuz, şeker ve tarçın da kavrulmuş karışımın içine eklenerek iyice karıştırılır. Ocaktan almak üzereyken maydanoz da ilave edilerek dolmanın iç harcı hazırlanmış olur.


Doldurmak üzere bir kenara ayırdığımız dolmalık biberler tekrar ele alınarak içleri hazırlanan karışım ile doldurulur. Ancak biberlerin içinin çok fazla doldurulmaması gerekir. Aksi takdirde pirinçler pişmeyecektir. Bu nedenle yarım olacak şekilde doldurulması tavsiye edilir. Tüm biberler aynı şekilde doldurulduktan sonra tencereye dizilir. Ardınsan tencerenin içine biberlerin yarısına kadar su eklenir. Geriye kalan yarım çay bardağı zeytinyağı da dolmalık biberlerin üzerine dökülerek dolma pişirilir. Sıcak ya da ılık olarak servis edilir. 

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!