Çalı Fasulye

Çalı Fasulye

Çalı Fasulye


Çalı Fasulye

Protein ve lif yönünden zengin olan çalı fasulyesi içeriğinde çeşitli vitaminleri ve mineralleri barındırır. Demir, B vitamini, folik asit çalı fasulyesi ile vücudumuza alınır. Ayrıca çalı fasulyesinin prebiyotik özelliği de vardır. Bu özellikleri sayesinde çalı fasulyesinin sofralardan eksik edilmemesi tavsiye edilir. Özellikle vejeteryan olan kişiler için birçok besin değeri çalı fasulyesi ile karşılanabilmektedir.


Zeytinyağlı çalı fasulyesi yemeği tarifine bakıldığında şu şekildedir:


Gerekli Malzemeler


1 kilogram çalı fasulye


2 tane orta boy kuru soğan


2 tane orta boy domates


Yarım su bardağı sıvıyağ


1 çay kaşığı toz şeker


Tuz, su


İnce kıyılmış sarımsak


Çalı Fasulye Hazırlanışı


Öncelikle çalı fasulyeler temizlenerek kılçıkları ayıklanır. Sonra bıçak yardımı ile ince ince kıyılır. Uzunlamasına olacak şekilde üçe bölünen fasulyeler pişmeye hazır halde bir kenara bırakılır.


Soğanlar yemeklik olacak şekilde doğranır. Tencerenin dibine koyulan bir miktar yağın içine ilave edilen soğanlar pembe renge dönene kadar kısık ateşte kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra uzun uzun kıyılan çalı fasulye üzerine eklenir. Ardından ortalama beş dakika kadar daha pişirilen fasulyeler ağzı kapatılarak on beş dakika daha ateşin üzerinde bırakılır.


Domateslerin kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Doğranan domatesler çalı fasulyenin üzerine eklenerek iki üç dakika kadar pişirilir. Daha sonra sarımsak, yeteri miktarda tuz, toz şeker, bir su bardağı sıcak su da ilave edilerek yemek pişmeye bırakılır.


Pişirme esnasında tencerenin ağzının kapalı olması gerekir. Eğer bu esnada tencerenin ağzı yalpı kağıt ile kapatılırsa yemek daha kısa süre içerisinde hazır hale gelir, daha açık bir renge sahip olur.


Fasulyeler iyice yumuşadıktan sonra tencere ocaktan alınarak zeytinyağlı çalı fasulye ılık olacak şekilde servis edilir.

E-Bülten

Sistemimize kayıt olun, etkinliklerimizden ilk sizin haberiniz olsun!